Barema PC 317: Business Centrum danışmanı bir işverene ekrandaki rakamları açıklıyor

Barema PC 317 2026Bewakings- en/of toezichtsdiensten

2026 yılında PC 317 bareması (Bewakings- en/of toezichtsdiensten): FPS veri tabanı 5 asgari ücret tablosu gösteriyor, saatlik tutarlar € 18,1077 ile € 23,1673 arasında; yürürlük tarihi 1 Ağustos 2026.

Kaynak: FPS Çalışma (FOD WASO), asgari ücret veri tabanı, 1 Ağustos 2026 tarihli sürüm, 18 Ekim 2026 tarihinde alındı.

FPS bu sürümü 24 Ağustos 2026 tarihinde işledi.

FPS bir endekslemeyi bazen yürürlük tarihinden haftalar sonra işler. 1 Ağustos 2026 tarihinden beri yeni bir endeksleme veya toplu sözleşme geçerliyse, burada ancak FPS onu eklediğinde görünür. Şüphe halinde resmi sayfayı veya sözleşmeyi kontrol edin.

Yürürlük tarihi
1 Ağustos 2026
FPS tarafından son güncelleme: 24 Ağustos 2026
Son endeksleme
1 Ağustos 2026
Indexatie met 2% in 8/2026.
En düşük saatlik tutar
€ 18,1077
Minimumuurlonen; Gedurende 3 maanden of 100 dagen; S - SB
En yüksek saatlik tutar
€ 23,1673
Minimumuurlonen; Loon na 3 maanden; MBB - MBB

PC 317 baremasını nasıl okursunuz

  • FPS, PC 317 için toplam 712 tutar içeren 5 tablo yayımlıyor.
  • Barema brüt euro cinsinden saatlik ve aylık ücretler içerir. Her tablonun başlığı hangisi olduğunu belirtir.
  • Tutar satır ve sütunların gösterdiğine bağlıdır: kategori veya sınıf, kıdem veya görevdeki yıl sayısı. Önce işin kategorisini veya sınıfını bulun, sonra çalışana uyan satırdan okuyun.
  • Bunlar sektörel asgari ücretlerdir. Bir şirket toplu sözleşmesi veya iş sözleşmesi daha yüksek bir ücret belirleyebilir.

Aşağıdaki tablolar, başlıklar ve resmi notlar FPS'nin yayımladığı şekliyle, Felemenkçe gösterilir. Hukuki kategorileri çevirmiyoruz, böylece resmi ifade esas kalır. Fransızca sürüm resmi FPS sayfasındadır.

Barema PC 317: FPS'nin tüm tabloları

1Arbeiders

Resmi FPS metni

De minimumuurlonen en de werkelijke uitbetaalde lonen zijn verschuldigd voor alle aanwezigheidsuren.

1.1.1Minimumuurlonen

Arbeiders / Gemiddelde werkelijke wekelijkse arbeidsduur : 37u

Resmi FPS metni

Het aanvangsloon (zie hieronder), dat niet van toepassing is voor de militaire basissen, is vastgesteld op 95 pct. van het loon van de categorie van de uitgeoefende functie en dit voor een maximum duur van 3 maanden.

Barema PC 317: Arbeiders, Gemiddelde werkelijke wekelijkse arbeidsduur : 37u, Minimumuurlonen
CATEGORIE
Gedurende 3 maanden of 100 dagenLoon na 3 maanden
S - SB18,107719,0607
S - SQ18,325419,2899
S - SE18,543519,5195
S - SEL18,760919,7483
S - SBG19,639520,6732
S - SMB23,0929
S - SMBP23,1425
MBB - MBB23,1673
M - M118,543519,5195
M - M218,760919,7483
TFA - TR21,651522,7910
TFA - PRVA19,653420,6878
BI - BI19,639520,6732
TM - TM21,938323,0929
G - G18,107719,0607

2Bedienden

Resmi FPS metni

De loonschaal bepaalt de minimumlonen in elke categorie in functie van de ervaring van de werknemer. Zij is gebaseerd op een indiensttreding in de functie op de leeftijd van 18 jaar.

De aanvangslonen zijn de lonen waarin de loonschaal voorziet voor 0 jaar ervaring.

De minimummaandlonen stijgen in de mate waarin de ervaring van de werknemer toeneemt.

2.1Minimum maandlonen : Administratief personeel

Barema PC 317: Bedienden, Minimum maandlonen : Administratief personeel
JAREN ERVARINGCATEGORIE
1 STAT1 TF/WT2 STAT2 TF/WT3 STAT3 TF/WT4 STAT4 TF/WT
02.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
12.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
22.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
32.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
42.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
52.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
62.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
72.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
82.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
92.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
102.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
112.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
122.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
132.927,273.114,593.225,393.412,723.435,633.622,983.674,563.861,93
142.943,703.131,103.255,793.443,133.477,963.665,363.735,653.923,00
152.958,503.145,873.287,943.475,303.523,083.710,413.798,923.986,24
162.963,053.150,413.312,903.500,263.548,073.735,433.828,904.016,26
172.963,053.150,413.312,903.500,263.576,133.763,473.877,064.064,41
182.975,833.163,223.339,073.526,443.609,833.797,183.932,094.118,67
192.975,833.163,223.339,073.526,443.609,833.797,183.973,834.159,60
202.988,463.175,853.350,313.537,653.634,883.822,284.022,104.206,92
212.988,463.175,853.350,313.537,653.634,883.822,284.022,104.206,92
223.000,923.188,283.369,203.556,563.662,613.849,964.057,044.241,18
233.000,923.188,283.369,203.556,563.662,613.849,964.057,044.241,18
243.007,913.195,263.369,203.556,563.699,693.887,014.092,114.275,80
253.007,913.195,263.369,203.556,563.699,693.887,014.092,114.275,80
263.015,413.202,783.386,933.574,263.714,883.902,244.126,884.310,58
273.015,413.202,783.386,933.574,263.714,883.902,244.126,884.310,58
283.020,803.208,163.397,403.584,723.729,583.916,954.161,724.345,41
293.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.161,724.345,41
303.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.161,724.345,41
313.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.161,724.345,41
323.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.233,154.416,83
333.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.233,154.416,83
343.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.233,154.416,83
353.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.233,154.416,83
363.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.233,154.416,83
373.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.275,484.459,16

2.2Minimum maandlonen : Operationeel personeel

Barema PC 317: Bedienden, Minimum maandlonen : Operationeel personeel
JAREN ERVARINGCATEGORIE
OP1 STAT 1aOP1 STAT 1bOP1 TF/WTOP2 STATOP2 TF/WTOP3 STATOP3 TF/WTOP4 STATOP4 TF/WT
03.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
13.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
23.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
33.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
43.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
53.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
63.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
73.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
83.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
93.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
103.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
113.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
123.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
133.096,153.225,393.412,723.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
143.119,843.255,793.443,133.228,693.416,053.537,703.725,053.881,264.068,60
153.143,813.287,943.475,303.228,693.416,053.537,703.725,053.881,264.068,60
163.158,843.312,903.500,263.312,093.499,443.635,073.822,423.881,264.068,60
173.161,303.312,903.500,263.353,523.540,913.683,773.871,143.881,264.068,60
183.171,803.339,073.526,443.366,883.554,283.700,043.887,403.942,644.129,01
193.178,513.339,073.526,443.366,883.554,283.700,043.887,403.942,644.129,01
203.191,483.350,313.537,653.393,513.580,843.732,453.919,844.065,244.249,20
213.198,123.350,313.537,653.393,513.580,843.732,453.919,844.065,244.249,20
223.211,073.369,203.556,563.420,233.607,583.764,733.952,084.185,844.369,55
233.216,093.369,203.556,563.420,233.607,583.764,733.952,084.185,844.369,55
243.224,753.369,203.556,563.440,893.628,243.789,923.977,324.224,154.407,89
253.229,973.369,203.556,563.440,893.628,243.789,923.977,324.224,154.407,89
263.238,863.386,933.574,263.461,773.649,153.815,414.002,794.262,394.446,09
273.243,963.386,933.574,263.472,103.659,493.827,974.015,334.281,474.465,15
283.250,833.397,403.584,723.480,353.667,713.838,334.025,694.293,224.476,93
293.255,053.397,403.584,723.480,353.667,713.838,334.025,694.293,224.476,93
303.259,343.397,403.584,723.496,923.684,273.858,834.046,204.316,854.500,56
313.263,503.397,403.584,723.496,923.684,273.858,834.046,204.316,854.500,56
323.267,753.397,403.584,723.513,603.700,953.879,384.066,774.340,474.524,15
333.267,753.397,403.584,723.513,603.700,953.879,384.066,784.340,474.524,15
343.271,883.397,403.584,723.522,973.710,283.887,964.075,314.351,974.535,66
353.271,883.397,403.584,723.522,973.710,283.887,964.075,314.351,974.535,66
363.276,583.397,403.584,723.532,313.719,673.896,614.083,924.363,344.547,03
373.278,903.397,403.584,723.536,943.724,343.900,834.087,994.369,204.552,89

2.3.1Zonder commissieloon

Bedienden / Minimum maandlonen : Vertegenwoordigers-verkopers

Barema PC 317: Bedienden, Minimum maandlonen : Vertegenwoordigers-verkopers, Zonder commissieloon
JAREN ERVARING
03.604,05
13.604,05
23.604,05
33.604,05
43.604,05
53.604,05
63.604,05
73.604,05
83.604,05
93.604,05
103.604,05
113.604,05
123.604,05
133.674,56
143.735,65
153.798,92
163.828,90
173.877,06
183.932,09
193.973,83
204.022,10
214.022,10
224.057,04
234.057,04
244.092,11
254.092,11
264.126,88
274.126,88
284.161,72
294.161,72
304.161,72
314.161,72
324.233,15
334.233,15
344.233,15
354.233,15
364.233,15
374.275,48

2.3.2Met commissieloon

Bedienden / Minimum maandlonen : Vertegenwoordigers-verkopers

Resmi FPS metni

Het minimumloon (vast barema + commissies) mag niet lager zijn dan het loon dat geldt voor het administratief bediendepersoneel van categorie 4.

Barema PC 317: Bedienden, Minimum maandlonen : Vertegenwoordigers-verkopers, Met commissieloon
Vast geïndexeerd minimumloon2.976,0394

Bu barema hakkında FPS notları

Indexatie met 2% in 8/2026.

In geval van indexatie in toepassing van de sectorale CAO’s worden zowel de minimumlonen als de reële lonen geïndexeerd.

PC 317 baremasındaki son değişiklikler

YürürlükFPS'ye göre değişiklikİşlenme tarihi
1 Ağustos 2026Indexering: Indexatie met 2% in 8/2026.24 Ağustos 2026
1 Şubat 2026Indexering: Indexatie met 2% in 2/2026.11 Şubat 2026
1 Mart 2025Indexering: Indexatie met 2% in 3/2025.14 Şubat 2025
1 Haziran 2024Indexering: Indexatie met 2% in 6/2024.13 Mayıs 2024
1 Aralık 2023Indexering: Indexatie met 2% in 12/2023.19 Aralık 2023
1 Ocak 2023Indexering: Indexatie met 2% in 1/2023.17 Nisan 2023

FPS'deki geçmiş ↗

Sıkça sorulan sorular

2026 yılında PC 317 asgari ücreti ne kadar?

Bu, çalışanın kategorisine veya işine, bazen de yaşına veya kıdemine bağlıdır. FPS veri tabanı PC 317 için 1 Ağustos 2026 tarihli sürümü gösteriyor. Tablolardaki en düşük saatlik tutar € 18,1077 (Minimumuurlonen; Gedurende 3 maanden of 100 dagen; S - SB), en yükseği € 23,1673 (Minimumuurlonen; Loon na 3 maanden; MBB - MBB). Tablolardaki en düşük aylık tutar € 2.912,16 (Minimum maandlonen : Administratief personeel; CATEGORIE, 1 STAT; 0), en yükseği € 4.552,89 (Minimum maandlonen : Operationeel personeel; CATEGORIE, OP4 TF/WT; 37).

PC 317 bareması en son ne zaman endekslendi?

FPS geçmişine göre 1 Ağustos 2026 tarihinden beri: "Indexatie met 2% in 8/2026." FPS bunu 24 Ağustos 2026 tarihinde işledi.

PC 317 kaç ücret tablosuna sahip?

FPS veri tabanı toplam 712 tutar içeren 5 tablo gösteriyor; başlıklar: Minimumuurlonen, Minimum maandlonen : Administratief personeel, Minimum maandlonen : Operationeel personeel, Zonder commissieloon, Met commissieloon.

Bu PC 317 tutarları güncel mi?

1 Ağustos 2026 tarihli sürümü FPS'nin yayımladığı şekliyle gösterir, 18 Ekim 2026 tarihinde alındı. FPS bir endekslemeyi bazen yürürlük tarihinden haftalar sonra işler. Şüphe halinde toplu sözleşme ve resmi FPS sayfası geçerlidir.

Bir işveren PC 317 baremasından fazla ödeyebilir mi?

Evet. Barema sektörel asgari ücretleri belirler. Bir şirket toplu sözleşmesi veya iş sözleşmesi daha yüksek bir ücret belirleyebilir ve o zaman o ücret geçerlidir.

Ayrıca okuyun

Kaynaklar

Son kontrol tarihi .

Barema PC 317

Bunu sizin yerinize biz kontrol edelim mi?

Business Centrum'daki sabit muhatabınız bunu durumunuza göre Acerta ile birlikte inceler.