Doğu Flandre'de sosyal sekreterya, şehir şehir
Business Centrum, Gent'ten tüm Doğu Flandre'deki (Oost-Vlaanderen) işverenler için Acerta ile birlikte çalışır. Her şehir için resmi rakamların işverenler ve sektörler hakkında ne söylediğini ve hangi rehberlerin ilgili olduğunu okuyabilirsiniz.

Rakamlarla Doğu Flandre
Doğu Flandre'nin nüfusu 1.611.409. Çalışanı olan iş yerlerinin neredeyse tamamı küçüktür: 38.433 iş yerinden 36.361 tanesinde 50'den az çalışan var.
| Veri | Değer | Referans tarihi | Kaynak |
|---|---|---|---|
| Doğu Flandre nüfusu | 1.611.409 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Merkezi Doğu Flandre'de bulunan KDV mükellefi işletmeler | 171.424 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Doğu Flandre'de çalışanı olan iş yerleri | 38.433 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Doğu Flandre'de 50'den az çalışanı olan iş yerleri | 36.361 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Doğu Flandre'deki ücretli iş sayısı | 556.361 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
Aalst şehri ve ilçesi (arrondissement)
Aalst'ta sosyal sekreterya
Aalst'ın nüfusu 93.094, KDV mükellefi işletme sayısı 8.472. Aalst ilçesinde çalışanı olan en çok iş yeri ticarettedir: 5.804 iş yerinden 1.444 tanesi, toplam 11.673 ücretli işle. Şehrin kendisinde 1.453 işletme inşaat alanında çalışır.
| Veri | Değer | Referans tarihi | Kaynak |
|---|---|---|---|
| Aalst nüfusu | 93.094 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Merkezi Aalst'ta bulunan KDV mükellefi işletmeler | 8.472 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Aalst ilçesi (arrondissement) içinde çalışanı olan iş yerleri | 5.804 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Aalst ilçesi (arrondissement), toptan ve perakende ticaret: çalışanı olan iş yerleri | 1.444 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Aalst ilçesi (arrondissement) içindeki ücretli iş sayısı | 74.384 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
Uygulamada
Ticarette ortak komiteniz (paritair comité) ne sattığınıza, kime sattığınıza ve çalışanlarınızın mavi yakalı işçi (arbeider) mi yoksa beyaz yakalı çalışan (bediende) mı olduğuna bağlıdır. Perakende, toptan ticaret ve gıda ticaretinin her birinin kendi komiteleri ve baremleri vardır.
Sint-Niklaas şehri ve ilçesi (arrondissement)
Sint-Niklaas'ta sosyal sekreterya
Sint-Niklaas'ın nüfusu 83.400, KDV mükellefi işletme sayısı 7.199. Sint-Niklaas ilçesi büyük ölçüde taşımacılığa dayanır: 90.866 ücretli işten 8.871 tanesi taşımacılık ve depolamadadır, yani %9,8; tüm Doğu Flandre'de bu oran %5,5. Bu işler 381 iş yerine dağılmıştır. İnşaatta ise 9.283 ücretli iş vardır.
| Veri | Değer | Referans tarihi | Kaynak |
|---|---|---|---|
| Sint-Niklaas nüfusu | 83.400 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Merkezi Sint-Niklaas'ta bulunan KDV mükellefi işletmeler | 7.199 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Sint-Niklaas ilçesi (arrondissement) içinde çalışanı olan iş yerleri | 6.657 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Sint-Niklaas ilçesi (arrondissement) içindeki ücretli iş sayısı | 90.866 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Sint-Niklaas ilçesi (arrondissement), taşımacılık ve depolama: ücretli iş sayısı | 8.871 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
Uygulamada
Bir taşımacılık şirketinde şoförler ve diğer mavi yakalı işçiler genellikle PC 140'a, beyaz yakalı çalışanlar PC 226'ya bağlıdır. İki komite, iki ayrı barem ve prim düzeni demektir.
Eeklo şehri ve ilçesi (arrondissement)
Eeklo'da sosyal sekreterya
Eeklo'nun nüfusu 22.911, KDV mükellefi işletme sayısı 1.921. Eeklo ilçesi bir sanayi bölgesidir: 23.301 ücretli işten 4.838 tanesi imalat sanayindedir, yani %20,8; tüm Doğu Flandre'de bu oran %14,3. Yalnızca gıda sanayinde 1.670 ücretli iş vardır.
| Veri | Değer | Referans tarihi | Kaynak |
|---|---|---|---|
| Eeklo nüfusu | 22.911 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Merkezi Eeklo'da bulunan KDV mükellefi işletmeler | 1.921 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Eeklo ilçesi (arrondissement) içinde çalışanı olan iş yerleri | 2.044 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Eeklo ilçesi (arrondissement) içindeki ücretli iş sayısı | 23.301 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Eeklo ilçesi (arrondissement), imalat sanayi: ücretli iş sayısı | 4.838 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
Uygulamada
Sanayide genellikle hem mavi yakalı işçi hem beyaz yakalı çalışan istihdam edersiniz ve her grubun kendi ortak komitesi vardır. Gıda sanayinde bunlar işçiler için PC 118, beyaz yakalılar için PC 220'dir.
Dendermonde şehri ve ilçesi (arrondissement)
Dendermonde'de sosyal sekreterya
Dendermonde'nin nüfusu 47.828, KDV mükellefi işletme sayısı 4.233; bunların 685 tanesi inşaattadır. Dendermonde ilçesinde çalışanı olan iş yerlerinin %16,6 kadarı inşaat şirketidir; tüm Doğu Flandre'de bu oran %12,1. Özel sektörde mavi yakalı işçilere ait iş sayısı (19.885), beyaz yakalılarınkinden (19.044) fazladır.
| Veri | Değer | Referans tarihi | Kaynak |
|---|---|---|---|
| Dendermonde nüfusu | 47.828 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Merkezi Dendermonde'de bulunan KDV mükellefi işletmeler | 4.233 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Dendermonde ilçesi (arrondissement) içinde çalışanı olan iş yerleri | 4.519 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Dendermonde ilçesi (arrondissement), inşaat: çalışanı olan iş yerleri | 751 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Dendermonde ilçesi (arrondissement), inşaat: ücretli iş sayısı | 5.084 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
Uygulamada
İnşaatın kendine özgü kuralları vardır: işçiler için PC 124, taşeronlarınızın RSZ ve vergi borçlarının kontrolü ve serbest çalışan bir taşeronun aslında işçi olup olmadığı sorusu.
Oudenaarde şehri ve ilçesi (arrondissement)
Oudenaarde'de sosyal sekreterya
Oudenaarde'nin nüfusu 33.105, KDV mükellefi işletme sayısı 3.639. Oudenaarde ilçesinde en çok ücretli işi sosyal hizmetler sağlar: 33.535 işten 4.522 tanesi. Tekstil, giyim ve deride 2.315 ücretli iş, inşaatta ise çalışanı olan 384 iş yeri vardır.
| Veri | Değer | Referans tarihi | Kaynak |
|---|---|---|---|
| Oudenaarde nüfusu | 33.105 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Merkezi Oudenaarde'de bulunan KDV mükellefi işletmeler | 3.639 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Oudenaarde ilçesi (arrondissement) içinde çalışanı olan iş yerleri | 2.993 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Oudenaarde ilçesi (arrondissement) içindeki ücretli iş sayısı | 33.535 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Oudenaarde ilçesi (arrondissement), sosyal hizmetler: ücretli iş sayısı | 4.522 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
Uygulamada
Tekstil, bakım ve inşaatın her birinin kendi ortak komiteleri ve baremleri vardır. Yanlış komite geriye dönük ücret borcu anlamına gelebilir. Sizinkinden emin değilseniz kontrol ettirin.
Lokeren şehri, Sint-Niklaas ilçesi
Lokeren'de sosyal sekreterya
Moerbeke ile birleşmesinden bu yana Lokeren'in nüfusu 50.897, KDV mükellefi işletme sayısı 5.113. En büyük grup inşaattır: 1.029 işletme, yani %20,1; ardından serbest meslekler (873) ve ticaret (748) gelir. İmalat sanayinde 328 işletme vardır.
Lokeren, Sint-Niklaas ilçesine bağlıdır. İşverenler ve ücretli işlerle ilgili rakamlar Sint-Niklaas bölümünde.
| Veri | Değer | Referans tarihi | Kaynak |
|---|---|---|---|
| Lokeren nüfusu | 50.897 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Merkezi Lokeren'de bulunan KDV mükellefi işletmeler | 5.113 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Lokeren'de inşaat alanındaki KDV mükellefi işletmeler | 1.029 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Lokeren'de serbest meslekler ve teknik hizmetler alanındaki KDV mükellefi işletmeler | 873 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Lokeren'de ticaret alanındaki KDV mükellefi işletmeler | 748 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 |
Uygulamada
Genel bir inşaat şirketi işçileri için PC 124'e, elektroteknik tesisat şirketi ise PC 149.01'e bağlıdır. Hangi komitenin geçerli olduğu ana faaliyetinize bağlıdır ve baremler farklıdır.
Doğu Flandre'da sosyal sekreterya: Gent'teki ofisimiz aracılığıyla Acerta
Ofisimiz Gent'te, Doornzelestraat 23-25 adresindedir. Kendi şehrinizden bizi arar veya bize yazarsınız; ofiste görüşme için randevu alırsınız. Personel işlerinizi Acerta ile birlikte yürütürüz. Gent'te ofisi olan tanınmış sosyal sekreteryaların listesine de bakın.
Doğu Flandre'de sosyal sekreterya: sıkça sorulan sorular
Sosyal sekreteryamın kendi şehrimde olması gerekir mi?
Hayır. Dimona ve DmfA, işletmeniz nerede olursa olsun RSZ'ye (sosyal güvenlik kurumu) elektronik olarak gönderilir. Önemli olan, dosyanızı bilen birini arayabilmenizdir. Business Centrum, Gent'ten tüm Doğu Flandre'deki işverenler için çalışır.
Aalst veya Sint-Niklaas'ta Gent'tekinden farklı bir ortak komite mi geçerli?
Hayır. Ortak komiteniz (paritair comité) işletmenizin faaliyetine bağlıdır, belediyeye değil. Lokeren'deki bir inşaat şirketi, Gent'teki bir inşaat şirketiyle aynı komiteye bağlıdır.
Doğu Flandre için sosyal denetim nerede?
Sosyal Mevzuat Denetimi'nin (Toezicht op de Sociale Wetten) tüm il için Gent'te bir ofisi vardır: Savaanstraat 11/002. Taşımacılık ve lojistik için ayrı ekipler vardır.
Gent'e gelmeden ilk görüşmeyi yapabilir miyim?
Evet. Bizi ararsınız veya sizi aramamızı istersiniz, durumunuzu telefonda birlikte gözden geçiririz. Gelmeyi tercih ederseniz Gent'teki ofisimizden randevu alırsınız.
Kaynaklar
Bu sayfadaki rakamlar bu resmi kaynaklardan gelir. Son kontrol tarihi: .
Doğu Flandre'de sosyal sekreterya
Bunu sizin yerinize biz kontrol edelim mi?
Business Centrum'daki sabit muhatabınız bunu durumunuza göre Acerta ile birlikte inceler.