De centenindex beperkt sinds 1 juni 2026 de indexering van hogere lonen. Voor een voltijds referteloon boven € 4.000 bruto per maand wordt de eerste 2% index alleen op € 4.000 berekend, daarna weer op het volledige loon. U betaalt intussen een bijzondere loonmatigingsbijdrage aan de RSZ: de helft van de besparing, plus de bijdragen daarop.
Hoe werkt de centenindex?
De maatregel komt uit de programmawet van 30 mei 2026. Hij verandert niets aan het indexsysteem van uw sector, alleen aan het bedrag waarop de index wordt toegepast.
- Welk loon telt: het referteloon, het vaste baremieke of contractuele basisloon per maand, omgerekend naar voltijds. Voor een uurloon is dat uurloon x voltijdse weekuren x 13 / 3.
- Wat niet telt: overloon, maaltijdcheques, bonussen, de eindejaarspremie, ecocheques, winstpremies en toeslagen voor nacht- of weekendwerk.
- Wanneer: de matiging start bij de eerste indexering in uw sector vanaf 1 juni 2026. Pas als de som van de indexeringen sinds dat moment 2% bereikt, wordt het volledige loon weer geïndexeerd.
- Hoe vaak: een eerste periode nu, een tweede vanaf 1 januari 2028. Die datum kan nog verschuiven.
- Geen uitweg: werkgever en werknemer kunnen niet afwijken van de regel. Een volledige index blijft een loonsverhoging buiten de index.
Het referteloon beoordeelt u op het moment dat de index wordt toegepast. Wie op dat moment € 4.000 of minder verdient, krijgt de volledige index.
Rekenvoorbeeld
Centenindex berekenen: een voorbeeld met 4.500 euro
Een bediende in PC 209 verdient een referteloon van € 4.500 per maand. Op 1 juli 2026 indexeert de sector met 2,81%.
| Zonder centenindex | Met centenindex | |
|---|---|---|
| Index op de eerste € 4.000 | 4.000 x 2% = € 80,00 | |
| Rest van de index op het volledige loon | 4.500 x 0,81% = € 36,45 | |
| Totale index | 4.500 x 2,81% = € 126,45 | € 116,45 |
| Nieuw maandloon | € 4.626,45 | € 4.616,45 |
De werknemer verliest € 10 bruto per maand: 2% op het deel boven € 4.000. Omdat de index van juli hoger was dan 2%, is de matiging voor hem meteen volledig. De volgende index gaat weer op het hele loon, tot de tweede periode.
Ligt de sectorindex onder 2%, dan loopt de matiging over meer indexeringen. In PC 202 kreeg dezelfde bediende op 1 juli 2026 geen € 45 maar € 40, en ook de volgende index van 1% gaat nog alleen op € 4.000.
Wat stort u aan de RSZ?
De besparing op het loon houdt u niet volledig. Zolang de matigingsperiode loopt, betaalt u elke maand per werknemer een bijzondere loonmatigingsbijdrage. De RSZ rekent zo:
- Deel A: (gematigd referteloon min € 4.000 x (1 + index)) x prestatiebreuk x index, met de index begrensd op 2%.
- Deel B: deel A x uw globale werkgeversbijdragepercentage.
- Bijdrage: (deel A + deel B) / 2.
Voor de bediende van PC 209, voltijds, met 25% werkgeversbijdragen:
- Deel A: (4.616,45 min 4.112,40) x 0,02 = € 10,08
- Deel B: 10,08 x 0,25 = € 2,52
- Bijdrage: (10,08 + 2,52) / 2 = € 6,30 per maand
U bespaart € 10 loon en € 2,50 werkgeversbijdragen, en stort daarvan € 6,30 aan de RSZ. U berekent de bijdrage per maand en per tewerkstellingslijn en geeft de som per kwartaal aan in de DmfA.
Wanneer bijt de centenindex in 2026, per paritair comité?
De centenindex bijt bij de eerste indexering van uw sector na 1 juni 2026. Voor de comités van onze klanten:
| Paritair comité | Eerste indexering met centenindex | Index |
|---|---|---|
| 314 kappers en schoonheid | 1 juni 2026 | 2% |
| 124 bouw | 1 juli 2026 | 1,10% |
| 111 metaal, arbeiders | 1 juli 2026 | 2,81% |
| 209 metaal, bedienden | 1 juli 2026 | 2,81% |
| 121 schoonmaak | 1 juli 2026 | 2,07% |
| 202 voedingshandel | 1 juli 2026 | 1% |
| 200 bedienden | 1 januari 2027 | nog niet bekend |
| 226 bedienden transport | 1 januari 2027 | nog niet bekend |
| 140.03 wegvervoer | 1 januari 2027 | nog niet bekend |
| 302 horeca | 1 januari 2027 | nog niet bekend |
| 119 handel in voedingswaren | 1 januari 2027 | nog niet bekend |
| 112 garagebedrijf | 1 februari 2027 | nog niet bekend |
| 201 zelfstandige kleinhandel | bij de volgende indexstap van de sector | 2% |
PC 201 indexeerde voor het laatst op 1 mei 2026, nog voor de start. De volgende stap komt pas als het gemiddelde van de afgevlakte gezondheidsindex over twee maanden 2% boven de spil van de sector uitkomt. Die sectorspil staat los van de spilindex van 102,29 punten voor uitkeringen en overheidswedden. In de bouw zitten vooral ploegbazen en meestergasten boven de grens, omdat hun uurloon wordt omgerekend op een volle bouwweek.
Wat moet u nu doen?
- Lijst per werknemer het voltijdse referteloon op en markeer wie boven € 4.000 zit.
- Noteer de datum van de eerste sectorindex na 1 juni 2026 en houd per werknemer de som van de indexeringen bij.
- Neem de bijzondere bijdrage op in uw loonkostbudget tot de matigingsperiode afloopt.
- Leg aan de betrokken werknemers uit waarom hun index lager uitvalt. Op de loonbrief ziet het eruit als een fout.
Welke indexpercentages uw sector dit jaar toepaste, leest u in ons overzicht van de indexering van de lonen in 2026. Voor bedienden in het aanvullend comité staat alles in onze gids over paritair comité 200.
Wat Business Centrum hierin voor u doet
Business Centrum past de centenindex automatisch toe in uw loonadministratie, samen met Acerta. We houden per werknemer bij hoeveel matiging al bereikt is, berekenen de bijzondere bijdrage voor de DmfA en geven u per kwartaal een overzicht van wat de maatregel u kost.

