Sociaal secretariaat in Oost-Vlaanderen, stad per stad
Business Centrum werkt vanuit Gent voor werkgevers in heel Oost-Vlaanderen, samen met Acerta. Per stad leest u wat de officiële cijfers zeggen over werkgevers en sectoren, en welke gidsen erbij horen.

Oost-Vlaanderen in cijfers
Oost-Vlaanderen telt 1.611.409 inwoners. Bijna elke vestiging met werknemers is hier klein: 36.361 van de 38.433 hebben er minder dan 50.
| Cijfer | Waarde | Peildatum | Bron |
|---|---|---|---|
| Inwoners van Oost-Vlaanderen | 1.611.409 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Btw-plichtige ondernemingen met zetel in Oost-Vlaanderen | 171.424 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Vestigingen met werknemers in Oost-Vlaanderen | 38.433 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Vestigingen met minder dan 50 werknemers in Oost-Vlaanderen | 36.361 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Arbeidsplaatsen van werknemers in Oost-Vlaanderen | 556.361 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
Stad en arrondissement Aalst
Sociaal secretariaat in Aalst
Aalst telt 93.094 inwoners en 8.472 btw-plichtige ondernemingen. In het arrondissement Aalst heeft de handel de meeste vestigingen met werknemers: 1.444 van de 5.804, samen goed voor 11.673 arbeidsplaatsen. In de stad zelf zijn 1.453 ondernemingen actief in de bouw.
| Cijfer | Waarde | Peildatum | Bron |
|---|---|---|---|
| Inwoners van Aalst | 93.094 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Btw-plichtige ondernemingen met zetel in Aalst | 8.472 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Vestigingen met werknemers in het arrondissement Aalst | 5.804 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Vestigingen met werknemers in groot- en detailhandel, arrondissement Aalst | 1.444 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Arbeidsplaatsen van werknemers in het arrondissement Aalst | 74.384 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
In de praktijk
In de handel hangt uw paritair comité af van wat u verkoopt, aan wie, en of het om arbeiders of bedienden gaat. Kleinhandel, groothandel en handel in voeding hebben elk eigen comités met eigen barema's.
Stad en arrondissement Sint-Niklaas
Sociaal secretariaat in Sint-Niklaas
Sint-Niklaas telt 83.400 inwoners en 7.199 btw-plichtige ondernemingen. Het arrondissement Sint-Niklaas leunt sterk op vervoer: vervoer en opslag is er goed voor 8.871 van de 90.866 arbeidsplaatsen, of 9,8%, tegenover 5,5% in heel Oost-Vlaanderen. Ze zijn verspreid over 381 vestigingen. De bouw telt er 9.283 arbeidsplaatsen.
| Cijfer | Waarde | Peildatum | Bron |
|---|---|---|---|
| Inwoners van Sint-Niklaas | 83.400 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Btw-plichtige ondernemingen met zetel in Sint-Niklaas | 7.199 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Vestigingen met werknemers in het arrondissement Sint-Niklaas | 6.657 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Arbeidsplaatsen van werknemers in het arrondissement Sint-Niklaas | 90.866 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Arbeidsplaatsen in vervoer en opslag, arrondissement Sint-Niklaas | 8.871 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
In de praktijk
In een transportbedrijf vallen de chauffeurs en andere arbeiders meestal onder PC 140, de bedienden onder PC 226. Twee comités betekent twee sets barema's en premies.
Gidsen voor werkgevers in Sint-Niklaas
Stad en arrondissement Eeklo
Sociaal secretariaat in Eeklo
Eeklo telt 22.911 inwoners en 1.921 btw-plichtige ondernemingen. Het arrondissement Eeklo is industrieel: 4.838 van de 23.301 arbeidsplaatsen zijn in de industrie, of 20,8%, tegenover 14,3% in heel Oost-Vlaanderen. De voedingsindustrie alleen telt er 1.670 arbeidsplaatsen.
| Cijfer | Waarde | Peildatum | Bron |
|---|---|---|---|
| Inwoners van Eeklo | 22.911 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Btw-plichtige ondernemingen met zetel in Eeklo | 1.921 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Vestigingen met werknemers in het arrondissement Eeklo | 2.044 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Arbeidsplaatsen van werknemers in het arrondissement Eeklo | 23.301 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Arbeidsplaatsen in industrie, arrondissement Eeklo | 4.838 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
In de praktijk
In de industrie werkt u meestal met arbeiders en bedienden, elk onder een eigen paritair comité. In de voedingsindustrie zijn dat PC 118 voor de arbeiders en PC 220 voor de bedienden.
Stad en arrondissement Dendermonde
Sociaal secretariaat in Dendermonde
Dendermonde telt 47.828 inwoners en 4.233 btw-plichtige ondernemingen, waarvan 685 in de bouw. In het arrondissement Dendermonde is 16,6% van de vestigingen met werknemers een bouwbedrijf, tegenover 12,1% in heel Oost-Vlaanderen. In de privésector zijn er meer arbeidsplaatsen voor arbeiders dan voor bedienden: 19.885 tegenover 19.044.
| Cijfer | Waarde | Peildatum | Bron |
|---|---|---|---|
| Inwoners van Dendermonde | 47.828 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Btw-plichtige ondernemingen met zetel in Dendermonde | 4.233 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Vestigingen met werknemers in het arrondissement Dendermonde | 4.519 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Vestigingen met werknemers in bouw, arrondissement Dendermonde | 751 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Arbeidsplaatsen in bouw, arrondissement Dendermonde | 5.084 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
In de praktijk
In de bouw gelden eigen regels: PC 124 voor de arbeiders, de controle van uw onderaannemers op schulden bij de RSZ en de fiscus, en de vraag of een zelfstandige onderaannemer eigenlijk geen werknemer is.
Stad en arrondissement Oudenaarde
Sociaal secretariaat in Oudenaarde
Oudenaarde telt 33.105 inwoners en 3.639 btw-plichtige ondernemingen. In het arrondissement Oudenaarde levert de maatschappelijke dienstverlening de meeste arbeidsplaatsen: 4.522 van de 33.535. Textiel, kleding en leer telt er 2.315 arbeidsplaatsen, en de bouw 384 vestigingen met werknemers.
| Cijfer | Waarde | Peildatum | Bron |
|---|---|---|---|
| Inwoners van Oudenaarde | 33.105 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Btw-plichtige ondernemingen met zetel in Oudenaarde | 3.639 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Vestigingen met werknemers in het arrondissement Oudenaarde | 2.993 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Arbeidsplaatsen van werknemers in het arrondissement Oudenaarde | 33.535 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 | |
| Arbeidsplaatsen in maatschappelijke dienstverlening, arrondissement Oudenaarde | 4.522 | RSZ: RSZ, Verdeling van de arbeidsplaatsen naar plaats van tewerkstelling, 31 december 2024 |
In de praktijk
Textiel, zorg en bouw hebben elk hun eigen paritaire comités, met eigen barema's. Een verkeerd comité kan achterstallig loon betekenen. Twijfelt u of het uwe klopt, laat het nakijken.
Stad Lokeren, arrondissement Sint-Niklaas
Sociaal secretariaat in Lokeren
Lokeren telt sinds de fusie met Moerbeke 50.897 inwoners en 5.113 btw-plichtige ondernemingen. De bouw is er de grootste groep: 1.029 ondernemingen, of 20,1%. Daarna volgen de vrije beroepen (873) en de handel (748). De industrie telt er 328 ondernemingen.
Lokeren hoort bij het arrondissement Sint-Niklaas. De cijfers over werkgevers en arbeidsplaatsen staan bij Sint-Niklaas.
| Cijfer | Waarde | Peildatum | Bron |
|---|---|---|---|
| Inwoners van Lokeren | 50.897 | Statbel: Statbel, Structuur van de bevolking: bevolking per gemeente op 1 januari 2026 | |
| Btw-plichtige ondernemingen met zetel in Lokeren | 5.113 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Btw-plichtige ondernemingen in bouw in Lokeren | 1.029 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Btw-plichtige ondernemingen in vrije beroepen en technische diensten in Lokeren | 873 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 | |
| Btw-plichtige ondernemingen in handel in Lokeren | 748 | Statbel: Statbel, open data: btw-plichtige ondernemingen volgens rechtsvorm en gemeente, 2024 |
In de praktijk
Een algemeen bouwbedrijf valt voor zijn arbeiders onder PC 124, een elektrotechnisch installatiebedrijf onder PC 149.01. Welk comité geldt, hangt af van uw hoofdactiviteit, en de barema's verschillen.
Sociaal secretariaat in Oost-Vlaanderen: Acerta, via ons kantoor in Gent
Ons kantoor ligt in Gent, in de Doornzelestraat 23-25. U belt of mailt ons vanuit uw eigen stad, en voor een gesprek op kantoor maakt u een afspraak. Wij voeren uw personeelsadministratie samen met Acerta. Lees ook welke erkende sociale secretariaten een kantoor in Gent hebben.
Sociaal secretariaat in Oost-Vlaanderen: veelgestelde vragen
Moet mijn sociaal secretariaat in mijn eigen stad zitten?
Nee. De Dimona en de DmfA gaan elektronisch naar de RSZ, waar uw onderneming ook gevestigd is. Wat telt, is dat u iemand kunt bellen die uw dossier kent. Business Centrum werkt vanuit Gent voor werkgevers in heel Oost-Vlaanderen.
Geldt in Aalst of Sint-Niklaas een ander paritair comité dan in Gent?
Nee. Uw paritair comité hangt af van de activiteit van uw onderneming, niet van de gemeente. Een bouwbedrijf in Lokeren valt onder hetzelfde comité als een bouwbedrijf in Gent.
Waar zit de sociale inspectie voor Oost-Vlaanderen?
Toezicht op de Sociale Wetten heeft voor de hele provincie een kantoor in Gent, in de Savaanstraat 11/002. Voor transport en logistiek zijn er aparte teams.
Kan ik een eerste gesprek hebben zonder naar Gent te komen?
Ja. U belt ons of laat u terugbellen, en we overlopen uw situatie aan de telefoon. Wie liever langskomt, maakt een afspraak op ons kantoor in Gent.
Bronnen
De cijfers op deze pagina komen uit deze officiële bronnen, laatst geraadpleegd op .
Sociaal secretariaat in Oost-Vlaanderen
Liever dat iemand het voor u nakijkt?
Uw vast aanspreekpunt bij Business Centrum bekijkt het voor uw situatie, samen met Acerta.