Barema PC 317: een adviseur van Business Centrum licht cijfers op het scherm toe aan een werkgever

Barema PC 317 2026Bewakings- en/of toezichtsdiensten

Het barema van PC 317 (Bewakings- en/of toezichtsdiensten) in 2026: de FOD-databank toont 5 tabellen met minimumlonen, met uurbedragen van € 18,1077 tot € 23,1673, in werking sinds 1 augustus 2026.

Bron: FOD WASO, databank minimumlonen, stand van 1 augustus 2026, opgehaald op 18 oktober 2026.

De FOD verwerkte deze stand op 24 augustus 2026.

De FOD verwerkt een indexering soms weken na de ingangsdatum. Geldt er sinds 1 augustus 2026 een nieuwe indexering of cao, dan staat die hier pas zodra de FOD ze opneemt. Controleer bij twijfel de officiële pagina of de cao.

In werking sinds
1 augustus 2026
Laatst bewerkt door de FOD op 24 augustus 2026
Laatste indexering
1 augustus 2026
Indexatie met 2% in 8/2026.
Laagste uurbedrag
€ 18,1077
Minimumuurlonen; Gedurende 3 maanden of 100 dagen; S - SB
Hoogste uurbedrag
€ 23,1673
Minimumuurlonen; Loon na 3 maanden; MBB - MBB

Zo leest u het barema van PC 317

  • De FOD publiceert voor PC 317 5 tabellen met samen 712 bedragen.
  • Het barema bevat uurlonen en maandlonen, in euro bruto. De kop van elke tabel zegt welke.
  • Het bedrag hangt af van wat de rijen en kolommen aangeven: de categorie of klasse, de anciënniteit of het aantal functiejaren. Zoek eerst de categorie of klasse van de functie, en lees dan af op de rij die bij de werknemer past.
  • Het zijn sectorale minimumlonen. Een bedrijfs-cao of de arbeidsovereenkomst kan een hoger loon vastleggen.

Barema PC 317: alle tabellen van de FOD

1Arbeiders

Officiële tekst van de FOD

De minimumuurlonen en de werkelijke uitbetaalde lonen zijn verschuldigd voor alle aanwezigheidsuren.

1.1.1Minimumuurlonen

Arbeiders / Gemiddelde werkelijke wekelijkse arbeidsduur : 37u

Officiële tekst van de FOD

Het aanvangsloon (zie hieronder), dat niet van toepassing is voor de militaire basissen, is vastgesteld op 95 pct. van het loon van de categorie van de uitgeoefende functie en dit voor een maximum duur van 3 maanden.

Barema PC 317: Arbeiders, Gemiddelde werkelijke wekelijkse arbeidsduur : 37u, Minimumuurlonen
CATEGORIE
Gedurende 3 maanden of 100 dagenLoon na 3 maanden
S - SB18,107719,0607
S - SQ18,325419,2899
S - SE18,543519,5195
S - SEL18,760919,7483
S - SBG19,639520,6732
S - SMB23,0929
S - SMBP23,1425
MBB - MBB23,1673
M - M118,543519,5195
M - M218,760919,7483
TFA - TR21,651522,7910
TFA - PRVA19,653420,6878
BI - BI19,639520,6732
TM - TM21,938323,0929
G - G18,107719,0607

2Bedienden

Officiële tekst van de FOD

De loonschaal bepaalt de minimumlonen in elke categorie in functie van de ervaring van de werknemer. Zij is gebaseerd op een indiensttreding in de functie op de leeftijd van 18 jaar.

De aanvangslonen zijn de lonen waarin de loonschaal voorziet voor 0 jaar ervaring.

De minimummaandlonen stijgen in de mate waarin de ervaring van de werknemer toeneemt.

2.1Minimum maandlonen : Administratief personeel

Barema PC 317: Bedienden, Minimum maandlonen : Administratief personeel
JAREN ERVARINGCATEGORIE
1 STAT1 TF/WT2 STAT2 TF/WT3 STAT3 TF/WT4 STAT4 TF/WT
02.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
12.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
22.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
32.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
42.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
52.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
62.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
72.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
82.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
92.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
102.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
112.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
122.912,163.099,563.195,733.383,103.395,423.582,803.604,053.791,44
132.927,273.114,593.225,393.412,723.435,633.622,983.674,563.861,93
142.943,703.131,103.255,793.443,133.477,963.665,363.735,653.923,00
152.958,503.145,873.287,943.475,303.523,083.710,413.798,923.986,24
162.963,053.150,413.312,903.500,263.548,073.735,433.828,904.016,26
172.963,053.150,413.312,903.500,263.576,133.763,473.877,064.064,41
182.975,833.163,223.339,073.526,443.609,833.797,183.932,094.118,67
192.975,833.163,223.339,073.526,443.609,833.797,183.973,834.159,60
202.988,463.175,853.350,313.537,653.634,883.822,284.022,104.206,92
212.988,463.175,853.350,313.537,653.634,883.822,284.022,104.206,92
223.000,923.188,283.369,203.556,563.662,613.849,964.057,044.241,18
233.000,923.188,283.369,203.556,563.662,613.849,964.057,044.241,18
243.007,913.195,263.369,203.556,563.699,693.887,014.092,114.275,80
253.007,913.195,263.369,203.556,563.699,693.887,014.092,114.275,80
263.015,413.202,783.386,933.574,263.714,883.902,244.126,884.310,58
273.015,413.202,783.386,933.574,263.714,883.902,244.126,884.310,58
283.020,803.208,163.397,403.584,723.729,583.916,954.161,724.345,41
293.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.161,724.345,41
303.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.161,724.345,41
313.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.161,724.345,41
323.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.233,154.416,83
333.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.233,154.416,83
343.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.233,154.416,83
353.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.233,154.416,83
363.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.233,154.416,83
373.020,803.208,163.397,403.584,723.736,543.923,904.275,484.459,16

2.2Minimum maandlonen : Operationeel personeel

Barema PC 317: Bedienden, Minimum maandlonen : Operationeel personeel
JAREN ERVARINGCATEGORIE
OP1 STAT 1aOP1 STAT 1bOP1 TF/WTOP2 STATOP2 TF/WTOP3 STATOP3 TF/WTOP4 STATOP4 TF/WT
03.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
13.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
23.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
33.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
43.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
53.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
63.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
73.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
83.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
93.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
103.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
113.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
123.073,443.195,733.383,103.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
133.096,153.225,393.412,723.145,373.332,763.440,123.627,483.881,264.068,60
143.119,843.255,793.443,133.228,693.416,053.537,703.725,053.881,264.068,60
153.143,813.287,943.475,303.228,693.416,053.537,703.725,053.881,264.068,60
163.158,843.312,903.500,263.312,093.499,443.635,073.822,423.881,264.068,60
173.161,303.312,903.500,263.353,523.540,913.683,773.871,143.881,264.068,60
183.171,803.339,073.526,443.366,883.554,283.700,043.887,403.942,644.129,01
193.178,513.339,073.526,443.366,883.554,283.700,043.887,403.942,644.129,01
203.191,483.350,313.537,653.393,513.580,843.732,453.919,844.065,244.249,20
213.198,123.350,313.537,653.393,513.580,843.732,453.919,844.065,244.249,20
223.211,073.369,203.556,563.420,233.607,583.764,733.952,084.185,844.369,55
233.216,093.369,203.556,563.420,233.607,583.764,733.952,084.185,844.369,55
243.224,753.369,203.556,563.440,893.628,243.789,923.977,324.224,154.407,89
253.229,973.369,203.556,563.440,893.628,243.789,923.977,324.224,154.407,89
263.238,863.386,933.574,263.461,773.649,153.815,414.002,794.262,394.446,09
273.243,963.386,933.574,263.472,103.659,493.827,974.015,334.281,474.465,15
283.250,833.397,403.584,723.480,353.667,713.838,334.025,694.293,224.476,93
293.255,053.397,403.584,723.480,353.667,713.838,334.025,694.293,224.476,93
303.259,343.397,403.584,723.496,923.684,273.858,834.046,204.316,854.500,56
313.263,503.397,403.584,723.496,923.684,273.858,834.046,204.316,854.500,56
323.267,753.397,403.584,723.513,603.700,953.879,384.066,774.340,474.524,15
333.267,753.397,403.584,723.513,603.700,953.879,384.066,784.340,474.524,15
343.271,883.397,403.584,723.522,973.710,283.887,964.075,314.351,974.535,66
353.271,883.397,403.584,723.522,973.710,283.887,964.075,314.351,974.535,66
363.276,583.397,403.584,723.532,313.719,673.896,614.083,924.363,344.547,03
373.278,903.397,403.584,723.536,943.724,343.900,834.087,994.369,204.552,89

2.3.1Zonder commissieloon

Bedienden / Minimum maandlonen : Vertegenwoordigers-verkopers

Barema PC 317: Bedienden, Minimum maandlonen : Vertegenwoordigers-verkopers, Zonder commissieloon
JAREN ERVARING
03.604,05
13.604,05
23.604,05
33.604,05
43.604,05
53.604,05
63.604,05
73.604,05
83.604,05
93.604,05
103.604,05
113.604,05
123.604,05
133.674,56
143.735,65
153.798,92
163.828,90
173.877,06
183.932,09
193.973,83
204.022,10
214.022,10
224.057,04
234.057,04
244.092,11
254.092,11
264.126,88
274.126,88
284.161,72
294.161,72
304.161,72
314.161,72
324.233,15
334.233,15
344.233,15
354.233,15
364.233,15
374.275,48

2.3.2Met commissieloon

Bedienden / Minimum maandlonen : Vertegenwoordigers-verkopers

Officiële tekst van de FOD

Het minimumloon (vast barema + commissies) mag niet lager zijn dan het loon dat geldt voor het administratief bediendepersoneel van categorie 4.

Barema PC 317: Bedienden, Minimum maandlonen : Vertegenwoordigers-verkopers, Met commissieloon
Vast geïndexeerd minimumloon2.976,0394

Opmerkingen van de FOD bij dit barema

Indexatie met 2% in 8/2026.

In geval van indexatie in toepassing van de sectorale CAO’s worden zowel de minimumlonen als de reële lonen geïndexeerd.

Recente wijzigingen in het barema van PC 317

IngangWijziging volgens de FODVerwerkt op
1 augustus 2026Indexering: Indexatie met 2% in 8/2026.24 augustus 2026
1 februari 2026Indexering: Indexatie met 2% in 2/2026.11 februari 2026
1 maart 2025Indexering: Indexatie met 2% in 3/2025.14 februari 2025
1 juni 2024Indexering: Indexatie met 2% in 6/2024.13 mei 2024
1 december 2023Indexering: Indexatie met 2% in 12/2023.19 december 2023
1 januari 2023Indexering: Indexatie met 2% in 1/2023.17 april 2023

Historiek bij de FOD ↗

Barema PC 317: veelgestelde vragen

Wat is het minimumloon in PC 317 in 2026?

Dat hangt af van de categorie of functie van de werknemer, en soms van zijn leeftijd of anciënniteit. De FOD-databank toont voor PC 317 de stand van 1 augustus 2026. Het laagste uurbedrag in de tabellen is € 18,1077 (Minimumuurlonen; Gedurende 3 maanden of 100 dagen; S - SB), het hoogste € 23,1673 (Minimumuurlonen; Loon na 3 maanden; MBB - MBB). Het laagste maandbedrag in de tabellen is € 2.912,16 (Minimum maandlonen : Administratief personeel; CATEGORIE, 1 STAT; 0), het hoogste € 4.552,89 (Minimum maandlonen : Operationeel personeel; CATEGORIE, OP4 TF/WT; 37).

Wanneer werd het barema van PC 317 laatst geïndexeerd?

Volgens de historiek van de FOD geldt sinds 1 augustus 2026: "Indexatie met 2% in 8/2026." De FOD verwerkte dat op 24 augustus 2026.

Hoeveel loontabellen heeft PC 317?

De FOD-databank toont 5 tabellen met samen 712 bedragen, onder deze koppen: Minimumuurlonen, Minimum maandlonen : Administratief personeel, Minimum maandlonen : Operationeel personeel, Zonder commissieloon, Met commissieloon.

Zijn deze bedragen van PC 317 actueel?

Ze tonen de stand van 1 augustus 2026 zoals de FOD ze publiceert, opgehaald op 18 oktober 2026. De FOD verwerkt een indexering soms weken na de ingangsdatum. Bij twijfel gaan de cao en de officiële pagina van de FOD voor.

Mag een werkgever meer betalen dan het barema van PC 317?

Ja. Het barema geeft sectorale minimumlonen. Een bedrijfs-cao of de arbeidsovereenkomst kan een hoger loon vastleggen, en dan geldt dat hogere loon.

Lees ook

Bronnen

Laatst gecontroleerd op .

Barema PC 317

Liever dat iemand het voor u nakijkt?

Uw vast aanspreekpunt bij Business Centrum bekijkt het voor uw situatie, samen met Acerta.