Barema PC 140.03: een adviesgesprek met een werkgever bij Business Centrum in Gent

Barema PC 140.03 2026Wegvervoer en logistiek voor derden

Officiële benaming bij de FOD: WEGVERVOER EN LOGISTIEK VOOR REKENING VAN DERDEN

Het barema van PC 140.03 (Wegvervoer en logistiek voor derden) in 2026: de FOD-databank toont 3 tabellen met minimumlonen, met uurbedragen van € 14,5425 tot € 23,2605, in werking sinds 1 januari 2026.

Bron: FOD WASO, databank minimumlonen, stand van 1 januari 2026, opgehaald op 18 oktober 2026.

De FOD verwerkt een indexering soms weken na de ingangsdatum. Geldt er sinds 1 januari 2026 een nieuwe indexering of cao, dan staat die hier pas zodra de FOD ze opneemt. Controleer bij twijfel de officiële pagina of de cao.

In werking sinds
1 januari 2026
Laatst bewerkt door de FOD op 9 december 2025
Laatste indexering
1 januari 2026
Indexatie met 2,18% in 1/2026.
Laagste uurbedrag
€ 14,5425
Bruto minimum uurloon : Rijdend personeel; Regime, betaalde compensatiedagen; 1
Hoogste uurbedrag
€ 23,2605
Bruto minimum uurloon : Garagepersoneel; Regime, Onbetaalde compensatiedagen of 38 uur effectief; Arbeiders buiten categorie

Zo leest u het barema van PC 140.03

  • De FOD publiceert voor PC 140.03 3 tabellen met samen 42 bedragen.
  • De bedragen zijn uurlonen, in euro bruto.
  • Het bedrag hangt af van wat de rijen en kolommen aangeven: de categorie of klasse, de anciënniteit of het aantal functiejaren, het arbeidsregime in uren per week. Zoek eerst de categorie of klasse van de functie, en lees dan af op de rij die bij de werknemer past.
  • Het zijn sectorale minimumlonen. Een bedrijfs-cao of de arbeidsovereenkomst kan een hoger loon vastleggen.

Barema PC 140.03: alle tabellen van de FOD

1.1Bruto minimum uurloon : Rijdend personeel

Officiële tekst van de FOD

Beschikbaarheidstijd is 99% van het minimumloon

Barema PC 140.03: Bruto minimum uurloon : Algemeen, Bruto minimum uurloon : Rijdend personeel
NiveauRegime
betaalde compensatiedagenonbetaalde compensatiedagen of 38 uur effectief
114,542514,9255
215,052515,4490
315,228015,6285
415,402515,8075

1.2Bruto minimum uurloon : Niet-rijdend personeel

Barema PC 140.03: Bruto minimum uurloon : Algemeen, Bruto minimum uurloon : Niet-rijdend personeel
CategorieRegime
Betaalde compensatiedagenOnbetaalde compensatiedagen of 38 uur effectief
Klasse 115,243515,6465
Klasse 215,953016,3745
Klasse 316,373516,8015
Klasse 416,789517,2310
Klasse 517,209517,6625
Klasse 617,563518,0260
Klasse 817,920018,3915

1.3Bruto minimum uurloon : Garagepersoneel

Officiële tekst van de FOD

De bestaande jongerenlonen werden vanaf 01/01/2011 afgeschaft. Dit heeft als gevolg dat de CAO 50 van de NAR betreffende de waarborg van een gemiddeld minimum maandinkomen voor werknemers onder de 21 jaar, niet van toepassing is voor de sectorale minimumlonen (het is eventueel nog van toepassing voor de studenten). NAR-CAO 43 betreffende het gewaarborgd gemiddeld minimummaandinkomen (GGMMI) is wel van kracht.

Barema PC 140.03: Bruto minimum uurloon : Algemeen, Bruto minimum uurloon : Garagepersoneel
CategorieRegime
Betaalde compensatiedagenOnbetaalde compensatiedagen of 38 uur effectief
Hulpwerkman "service" - niveau A15,946016,2360
Hulpwerkman "service" - 10 jaar anciënniteit - niveau A.116,554516,9745
Hulpwerkman "service" - 20 jaar anciënniteit - niveau A.117,379017,8285
Hulpwerkman - niveau A.216,554516,9745
Hulpwerkman "service" - 10 jaar anciënniteit - niveau A.217,379017,8285
Hulpwerkman "service" - 20 jaar anciënniteit - niveau A.218,206018,6680
Geoefend hulpwerkman - niveau B18,206018,6680
Geschoolde arbeider - niveau C20,190520,7120
Geschoolde arbeider - niveau D21,190021,7245
Arbeiders buiten categorie22,681523,2605

Opmerkingen van de FOD bij dit barema

Indexatie met 2,18% in 1/2026.

In geval van indexatie in toepassing van de sectorale CAO’s wordt de indexering berekend op het minimumloon. Het verschil tussen het minimumloon en het reële loon blijft behouden.

Vanaf 13.04.2012 worden de loongegevens opgenomen in het officiële paritaire subcomité 1400300 (KB van 22/01/2010). De officieuze paritaire subcomités 1400004 en 1400009 werden op die datum stopgezet.

Een werknemer in opleiding : 6 maanden na zijn aanwerving zal hij het loon ontvangen van de categorie eigen aan het bestuurde voertuig. De bedoeling is het personeel een betere opleiding te geven tot beroepschauffeur. De vormingsperiode in het bedrijf zal evenwel beperkt worden tot 3 maanden voor de werknemers die met vrucht de door de VDAB georganiseerde opleidingscursus voor vrachtwagenchauffeur hebben beëindigd.

Wanneer de werknemer voertuigen met een andere tonnenmaat bestuurt, heeft hij recht op het hoogste loon, voor zover hij minstens 50% van zijn dagelijkse tijd presteert in deze categorie.

Ingeval van vast verblijf wordt aan het rijdend personeel een forfaitair loon toegekend overeenstemmend met 8 arbeidsuren. Deze uren komen niet in aanmerking voor de berekening van de gemiddelde arbeidsduur bedoeld in de arbeidswet. Men spreekt van "vast verblijf" indien de werknemer, uit noodzaak van de dienst, geen prestaties levert tussen 2 dagelijkse rusttijden of tussen een dagelijkse en een wekelijkse rusttijd, zoals voorzien in de Verord. Comm. E.G. nr. 3820/85 van 20 december 1985 tot harmonisatie van bepaalde voorschriften van sociale aard voor het wegvervoer, opgenomen buiten de woonplaats of buiten de in de arbeidsovereenkomst voorziene werkplek.

Recente wijzigingen in het barema van PC 140.03

IngangWijziging volgens de FODVerwerkt op
1 januari 2026Indexering: Indexatie met 2,18% in 1/2026.9 december 2025
1 januari 2025Indexering: Indexatie met 3,57 % 1/2025.3 december 2024
1 januari 2024Indexering: Indexatie met 1,83 % 1/2024.30 januari 2024
1 januari 2023Indexering: Indexatie met 10.96 % 1/2023.3 februari 2023
1 januari 2022Conventionele loonsverhoging Indexering: Loonsverhoging met 0,4 % in 01/2022 minima en reële brutolonen.Indexatie met 3,21 % in 1/2022.8 augustus 2022
1 januari 2021Indexering: Indexatie met 1,00 % in 1/2021.8 augustus 2022

Historiek bij de FOD ↗

Barema PC 140.03: veelgestelde vragen

Wat is het minimumloon in PC 140.03 in 2026?

Dat hangt af van de categorie of functie van de werknemer, en soms van zijn leeftijd of anciënniteit. De FOD-databank toont voor PC 140.03 de stand van 1 januari 2026. Het laagste uurbedrag in de tabellen is € 14,5425 (Bruto minimum uurloon : Rijdend personeel; Regime, betaalde compensatiedagen; 1), het hoogste € 23,2605 (Bruto minimum uurloon : Garagepersoneel; Regime, Onbetaalde compensatiedagen of 38 uur effectief; Arbeiders buiten categorie).

Wanneer werd het barema van PC 140.03 laatst geïndexeerd?

Volgens de historiek van de FOD geldt sinds 1 januari 2026: "Indexatie met 2,18% in 1/2026." De FOD verwerkte dat op 9 december 2025.

Hoeveel loontabellen heeft PC 140.03?

De FOD-databank toont 3 tabellen met samen 42 bedragen, onder deze koppen: Bruto minimum uurloon : Rijdend personeel, Bruto minimum uurloon : Niet-rijdend personeel, Bruto minimum uurloon : Garagepersoneel.

Zijn deze bedragen van PC 140.03 actueel?

Ze tonen de stand van 1 januari 2026 zoals de FOD ze publiceert, opgehaald op 18 oktober 2026. De FOD verwerkt een indexering soms weken na de ingangsdatum. Bij twijfel gaan de cao en de officiële pagina van de FOD voor.

Mag een werkgever meer betalen dan het barema van PC 140.03?

Ja. Het barema geeft sectorale minimumlonen. Een bedrijfs-cao of de arbeidsovereenkomst kan een hoger loon vastleggen, en dan geldt dat hogere loon.

Meer over PC 140.03 dan de bedragen

Wie onder PC 140.03 valt, welke premies en regels de sector heeft en waar werkgevers op letten: dat staat in onze gids.

Naar de gids over PC 140.03

Lees ook

Bronnen

Laatst gecontroleerd op .

Barema PC 140.03

Liever dat iemand het voor u nakijkt?

Uw vast aanspreekpunt bij Business Centrum bekijkt het voor uw situatie, samen met Acerta.